Women's - Draws

Women's Draw 2018

DIVISION 1 
Day and Date Time Teams Venue                  Umpires
Friday 13th April 8pm  Mataura Gold vs Riversdale Gore                         Liz McLean and Craig McKinnel
  8pm  Collegiate vs Speights Ale House Southern Invercargill Nathan White and Emma Currie 
School Holidays 14th - 29th April         
Friday 27th April  6.30pm  Collegiate vs Mataura Gold  Invercargill Heather Guise & Nathan White 
  6.30pm Riversdale vs Spieghts Ale House Southern Gore  Grant White & Liz McLean
         
Friday 4th May  8pm  Speights Ale House Southern vs Mataura Gold Invercargill Emma Currie & Southern 
  8pm Riversdale vs Collegiate Gore Liz McLean & Karen Smithies 
         
Senior Double Header Weekend         
Friday 11th May  6.30pm  Mataura Gold vs Collegiate  Gore  Liz McLean & S Hook 
  6.30pm Speights Ale House Southern vs Riversdale  Invercargill  Simon Popham & Adam Walker 
Saturday 12th May  1pm  Mataura Gold vs Speights Ale House Southern  Gore  Nathan White & Karen Smithies 
  2.30pm  Collegiate vs Riversdale  Invercargill  Emma Currie & Heather Guise 
         
Friday 18th May 6.30pm  Riversdale vs Mataura Gold  Gore  Deferred 
Thursday 17th May 7.30pm  Speights Ale House Southern vs Collegiate  Invercargill  Adam Walker & Heather Guise
         
Friday 25th May   6.30pm  Riversdale vs Collegiate  Gore   Liz McLean & Grant White
  8pm  Mataura Gold vs Speights Ale House Southern  Gore  Grant White & Craig McKinnel 
         
Queens Birthday 1st-4th June         
Friday 8th June 8pm  Collegiate vs Speights Ale House Southern  Invercargill  Emma Currie & Sarah Dollman 
  6.30pm  Mataura Gold vs Riversdale  Gore  Mat Grace & Grant White 

       
Friday 15th June  6.30pm Collegiate vs Mataura Gold  Invercargill 2  Heather Guise & Trudy Adamson 
  6.30pm  Riversdale vs Speights Ale House Southern  Gore  Liz McLean & Karen Smithies 
         
Friday 22nd June 6.30pm  Speights Ale House Southern vs Mataura Gold  Invercargill 1  Trudy Adamson & Liz McLean 
  6.30pm  Collegiate vs Riversdale  Invercargill 2  Sarah Dollman & Collegiate 
         
Friday 29th June  6.30pm  Mataura Gold vs Riversdale  Gore   
  8pm  Collegiate vs Speights Ale House Southern  Invercargill 1   
         
Friday 6th July 6.30pm  Mataura Gold vs Collegiate  Gore   
  8pm  Speights Ale House Southern vs Riversdale  Invercargill 2   
         
School Holidays 7th - 22nd July         
Friday 20th July   6.30pm  Mataura Gold vs Speights Ale House Southern  Gore   
  8pm  Riversdale vs Collegiate  Gore   
         
Combined Day Division One         
Saturday 28th July 11am Collegiate vs Speights Ale House Southern  Invercargill 1   
  1pm  Central vs Phoenix (men)  Invercargill 1  
  2.30pm  Mataura Gold vs Riversdale  Invercargill 1   
  4pm   Eastern United vs Nind Collegiate (men) Invercargill 1   
         
Friday  3rd August 8pm  Collegiate vs Mataura Gold  Invercargill 1   
  8pm  Riversdale vs Speights Ale House Southern  Gore   
         
Friday 10th August   Semi-finals    
Saturday 18th August    Finals Day Gore    
         
DIVISION 2
Day and Date  Time Teams Venue Umpires
Saturday 7th April 1pm Southern Masters vs Eastern Black Invercargill Jacob Smith & Trudy Adamson
  1pm Mataura Maroon vs Riversdale Pinkies Gore Liz McLean & Marg Dickie 
  2.30pm Collegiate vs Central Invercargill Emma Currie & Brianna Hartley 
  2.30pm Eastern Red vs Southern Classics Gore Liz McLean & Karen Smithies
  bye Southern Cavs    
         
Saturday 14th April 1pm Southern Classics vs Central  Invercargill Jacob Smith and Naomi Hamilton 
  1pm Mataura Maroon vs Eastern Red Gore  Liz McLean and TBC 
  2.30pm Southern Masters vs Southern Cavs  Invercargill Bianna Hartley and Heather Guise
  2.30pm Riversdale Pinkies vs Eastern Black  Gore Liz McLean and TBC 
  bye Collegiate    
         
School Holidays 14th - 29th April         
Saturday 28th April  1pm  Southern Cavs vs Riversdale Pinkies Invercargill  Naomi Hamilton & Brianna Hartley
  1pm  Mataura Maroon vs Central  Gore Alton Croy & TBC 
  2.30pm  Collegiate vs Southern Classics Invercargill Karen Smithies & Trudy Adamson 
  2.30pm Eastern Black vs Eastern Red Gore Liz McLean & Jacob Dickie 
  bye Southern Masters    
         
Saturday 5th May  1pm  Eastern Black vs Central  Gore  Liz McLean & Liam Criglington 
  2.30pm  Eastern Red vs Southern Cavs  Gore  Liz McLean & Liam Criglington 
  1pm  Collegiate vs Southern Masters  Invercargill 2 Richie Perica & Naomi Hamilton 
  2.30pm  Southern Classics vs Mataura Maroon  Invercargill 1   Brianna Hartley & Jacob Smith
  bye  Riversdale Pinkies     
         
Saturday 12th May  11.30am  Riversdale Pinkies vs Southern Masters Gore   Liz McLean & Alton Croy
 (games this weekend fit around div 1 double 4pm  Eastern Black vs Southern Classics  Gore  Craig McKinnel & Liam Criglington 
 headers) 11am  Southern Cavs vs Central  Invercargill 1 Jacob Smith & Heather Guise 
  4pm  Collegiate vs Mataura Maroon  Invercargill 1   Trudy Adamson & Simon Popham
  bye  Eastern Red     
         
Saturday 19th May 10am  Eastern Black vs Mataura Maroon  Gore  Karen Smithies & Alton Croy??
 (games earlier to allow for anyone going to  11.30am  Riversdale Pinkies vs Collegiate  Gore  Liz McLean & Liam Criglington?? 
 watch Blacksticks in Cromwell) 10am  Southern Cavs vs Southern Classics  Invercargill  Jacob Smith & Brianna Hartley?? 
  11.30am  Eastern Red vs Southern Masters  Invercargill  Heather Guise & Naomi Hamilton
  bye  Central     
         
Saturday 26th May  10am  Eastern Red vs Riversdale Pinkies  Gore  Heather Guise & Jacob Dickie
(games earlier to allow for anyone going to  11.30am  Mataura Maroon vs Southern Cavs  Gore  Liz McLean & Liam Criglington 
watch international semi-final in Cromwell)  10am  Collegiate vs Eastern Black  Invercargill   Brianna Hartley & Jacob Smith
  11.30am  Central vs Southern Masters  Invercargill  Naomi Hamilton & Olivia Pope 
  bye  Southern Classics     
         
Queens Birthday 1st - 4th June        
Saturday 9th June  1pm  Eastern Red vs Collegiate  Gore  Heather Guise & Liz McLean 
  2.30pm  Eastern Black vs Southern Cavs  Gore  Liam Criglington & Liz McLean 
  1pm Southern Classics vs Southern Masters  Invercargill 2 Naomi Hamilton & Esther Bruce 
  2.30pm Central vs Riversdale Pinkies  Invercargill 1 Jacob Smith & Brianna Hartley 
  bye  Mataura Maroon     
         
Saturday 16th June 1pm  Mataura Maroon vs Southern Masters  Gore  Liz McLean & Alton Croy 
  2.30pm  Riversdale Pinkies vs Southern Classics  Gore  Liam Criglington & Jacob Dickie 
  1pm  Central vs Eastern Red  Invercargill 2  Brianna Hartley & Bailey Bishop
  2.30pm  Collegiate vs Southern Cavs  Invercargill 1  Jacob Smith & Naomi Hamilton 
  bye Eastern Black     
         
End of Round 1   split into top & bottom section for next round    
Saturday 23rd June 1pm Southern Masters vs Eastern Black (TS) Invercargill 2  Richard Perica & Jacob Smith 
Top Section (TS)  11.30am Riversdale Pinkies vs Southern Cavs (TS) Gore  Grant White & Liam Criglington 
Bottom Section (BS)  1pm  Eastern Red vs Central (BS) Gore  Liz McLean & Jacob Dickie 
  2.30pm  Mataura Maroon vs Collegiate (BS) Gore  Criag McKinnel & Liz McLean 
  bye   Southern Classics     
         
Rest of draw completed, will be released very soon 

 





1pm





1pm
Inv 1
Inv 1
Inv 1 
Southern Cavs vs Calder Stewart Collegiate 
Southern Cavs vs Calder Stewart Collegiate